OLAĞAN GENEL KURUL İLANI

Hatay İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin, Olağan Genel Kurul toplantısı 14.04.2017 tarihinde“Antakya, Ziraat Odası Konferans Salonunda” Saat: 10:30 aşağıdaki Gündem maddeleriyle yapılacaktır.

Çoğunluk sağlanamadığı takdirde Olağan Genel Kurul Toplantısı 22.04.2017 tarihinde “Antakya, Ziraat Odası Konferans Salonunda” çoğunluk aranmaksızın aynı saatte aynı gündemle yapılacaktır.

Aşağıdaki gündem maddeleri üyelerimize ilanen duyurulur.

Devamını oku...

TÜRKİYE ARI YETİŞTİRİCİLERİ  MERKEZ BİRLİĞİ BAŞKANI VE ÇEVRE İL BİRLİK BAŞKANLARI  PAYAS BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARETİ ETTİ.
 

       Armasad Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Zeynel Utku Bey , Türkiye Arıcılar Birliği Genel Başkanı Bahri Yılmaz Bey,Hatay İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ekici ve çevre illerin birlik başkanları  Payas Belediye Başkanı Bekir Altan'ı ziyaret etti.

 

 

Devamını oku...

5. DÜNYA ARI GÜNÜ

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Dünya Arı Günü Sivas'ta kutlandı. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Bahçesi'nde düzenlenen kutlama programına Sivas Valisi Alim Barut, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Sorkun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Sivas İl Müdürü İhsan Aslan ve pek çok üst düzey yetkilinin yanısıra il birlik başkanlarımız da katılmışlardır.

 

 

Devamını oku...


PAYAS KAYMAKAMI İRFAN DEMİRÖZ ARICILAR BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ.

 

Payas Kaymakamı İrfan Demiröz Payas’ta bulunan Hatay İli Arı Yetiştiriciler Birliği Entegre Tesisini ziyaret edip incelemelerde bulundu.

Yeni alınan makineleri inceleyen Kaymakam Demiröz Birlik Başkanı Mehmet Ekici’den bilgiler aldı.

Kaymakam Demiröz inceleme sonrası yaptığı değerlendirmede; ‘’Proje kapsamında  Valimiz  Sn. M.Celalettin LEKESİZ’in destek ve yardımıyla Hatay İl Özel İdaresi’nden 178 bin Tl. hibe alan Arı Yetiştiricileri Birliği; Bal Paketleme makinesi, polen kurutma, eleme ve paketleme ünitesi, bal eritme fırını ve krem bal yapma ünitesiyle günde 1,5 ton bal üretimi yaparak sadece Hatay’a değil tüm bölgeye hitap etmektedir.

Payas; çevresine ve ülkemize her konuda arılar gibi çalışıp bal vermeye, hünkar ballarını vermeye devam edecektir.

Bu tesisi Payas’ımıza kazandıran Değerli Valimiz Sn. M.Celalettin Lekesiz Bey’e, Belediye Başkanımız Sn. Bekir Altan bey’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, bu ve buna benzer projeler ilçemizin çehresini değiştirecektir.

Payas hizmete susamış bir ilçemizdir. Biz yerel yöneticiler olarak elbirliği ile Payas’ımızı hakettiği konuma getirme gayretindeyiz. Payas’ın tüm ihtiyaçlarını yerinde tespit ve takip etmediğimiz sorunlar kalmayacaktır’’ dedi.

 

 

 KAYMAKAM RECEP SOYTÜRK PAYAS ARICILK ENTGRE TESİSİNİ GEZDİ

 

Kaymakam Recep Soytürk Hatay Arıcılar Birliği' nin Payas’ ta kurdukları entegre tesisini gezerek Türkiye Arıcılar Birliği yönetim kurlu üyesi ve Hatay Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ekici den bilgiler aldı.
 
Hatay Arıcılığına önemli bir katkı sağlayacak olan Entegre tesisinin faaliyete başlaması ile birlikte bu sektörde çalışan arıcıların emeklerinin boşa gitmeyeceğini belirten Kaymakam Recep Soytürk HAY-BİR markası ile tescillenen Hatay balı' nın ürününün değer bulacağına dikkat çekti.
 
Kurulan bu tesis ile Arıcılığın temeli olan petek üretimi gerçekleştirilecek olmasının iyi bir kazanç olduğunun altını çizen Kaymakam Soytürk Bu üretim iki açıdan önemli; birincisi insan sağlığı açısından bal tüketen insanlar, ikincisi ise arının sağlığı açısından önem arz etmektedir dedi.
 
 
Devamını oku...

 

İzmir Uluslararası Fuarı’nda “İzmir’de 3.Hatay Günleri” başladı.

18-22 Eylül tarihleri arasında devam edecek olan Hatay Günleri’ne  Hatay İli Arı Yetiştiricileri Birliği de katıldı.

İzmir’de 3.Hatay Günleri etkinliğinin ilk gününde Arıcılar Birliğinin  standını İzmir Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, 

Devamını oku...

İSTANBUL'DA HATAY GÜNLERİ BAŞLADI

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri Fuarı yoğun ilgi ile başladı.

İstanbul Feshane’de düzenlenen fuarda misafirlerimizi ve hemşehrilerimizi 7 Nisan Pazar gününe kadar ağırlamaya devam edeceğiz.

 
Devamını oku...

Yarış Atları Gücünü "Maydanoz Balı"ndan Alıyor!

 

 

Bağırsakları çalıştırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve kan akışını hızlandırıcı özellikleriyle salataların vazgeçilmezi arasında yer alan maydanozdan yoğun olarak beslenen arıların ürettiği bal, besin ve güç kaynağı olması nedeniyle...

Emin Sansar - Bağırsakları çalıştırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve kan akışını hızlandırıcı özellikleriyle salataların vazgeçilmezi arasında yer alan maydanozdan yoğun olarak beslenen arıların ürettiği bal, besin ve güç kaynağı olması nedeniyle yarış atlarına da yediriliyor.

Türkiye'nin maydanoz ihtiyacının yaklaşık yüzde 35'ini karşılayan Hatay'da, iç piyasanın yanı sıra yurt dışına da ihracatı yapılan maydanoz, son yıllarda üretimine başlanan balıyla da adından söz ettiriyor.

Devamını oku...

Hata